Zdeněk Souček Fotografie přírody

Birdwatching na hnojišti 18.4.2016 |

Hnojiště bývají pro pozorovatele ptáků vždy zajímavým stanovištěm, neboť řada ptáků zde snadno nachází drobnou živočišnou potravu. Já jsem tam jel za chocholoušem obecným (Galerida cristata). Přesvědčit se, zda stejně jako loni se zde chystá zahnízdit.

2

Nejprve jsem prošel kolem pastviny, kde mezi krávami pobíhali konipasi luční a pak, hned za velkou hromadou balíků slámy, jsem chocholouše nejprve uslyšel a posléze i spatřil. Prohledával zbytky hnoje a hledal potravu. Byl dost plachý a fotit se nechal na velkou vzdálenost.

3

Chocholouše jsem na stanovišti viděl celkem tři. Sbírali materiál na stavbu hnízda nedaleko v trávě. Chocholouš v kvetoucí louce vypadá rozhodně malebněji, než na hnojišti. Zato na balících slámy nebyl téměř ani vidět. Tam byl dokonale maskován. Příležitostí pozorovat tohoto zajímavého ptáka u nás je stále ještě málo, i když v posledních letech se chocholouši začínají objevovat u benzinových pump nebo hal nákupních center.

4

Větší překvapení na mě však čekalo při cestě zpět, kdy jsem za další hromadou hnoje vyplašil párek koroptví. Koroptev polní (Perdix perdix) je u nás stále vzácnější a já jsem ji loni vůbec neviděl. Párek spěchal do obilného pole, kde zmizel. Dlouho jsem pak ještě slyšel volání samečka. Zajímavá pozorování se nemusí vždy uskutečnit v přírodní rezervaci, neboť jsou druhy, které upřednostňují úplně jiné biotopy.

5

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Dlouhozobka svízelová, Podyjí, Šobes, 29. 6. 2019
Běloskvrnáč pampeliškový, Podyjí, Šobes, 29. 6. 2019
Moudivláček lužní (Remiz pendulinus), Hortobágy, 3.5.2019

Nejoblíbenější fotografie:

Kajka královská (Somateria spectabilis), Batsfjord (Norsko), 23. 2. 2019

Návštěvnost:

Celkem: 13381 Týden: 30
Dnes: 4 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory