Zdeněk Souček Fotografie přírody

Čekání na strakapoudy 26.1.2016 | pozorování ptáků

V poděbradském lužním lese podél Labe je plno strakapoudů. Dokonce už je slyšet jejich bubnování. Možná je to trochu brzy, ale strakapoudi už cítí, že zima nebude trvat věčně. Počkal jsem si na ně u lesního krmítka, kam si v zimě navykli zalétávat, i když hlavním zdrojem potravy pro ně stále zůstává neustálé prohledávání větví stromů. Na samečka strakapouda velkého (Dendrocopos major) jsem ani nemusel dlouho čekat. Už zdálky se ohlašoval typickým jednoslabičným voláním a pak prohledal ve větvi každou skulinu.

To strakapoud prostřední (Dendrocopos medius) se na vzdálenějším stromě objevil náhle a málem jsem si ho nejprve ani nevšiml. Ovšem na dálku zářící červená čepička samečka se nedá přehlédnout. Pták seděl na suchých větvích nedalekého dubu a chystal se je prohledávat.

Zobáčkem pronikal do hloubky starých větví a usilovně hledal. Strakapoud prostřední je znatelně menší, než strakapoud velký a do starého dřeva vytváří malé otvory. Potravu samozřejmě vyhledává i na kůře větví. Tento druh je charakteristickým obyvatelem nížinných listnatých lesů a s příchodem jara zde nebude možné jeho volání a tok přeslechnout.

Strakapoud občas zanořil zobák hluboko do dřeva, až vyzobnul nějakou hmyzí larvu. Pak odletěl na svou další zastávku na jiném stromě.

Na závěr, když už jsem chtěl odejít, se mi ještě ukázal šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris). Těch je v těchto lesích také dost. Prohledávají kůru kmenů a vyzobávají drobný hmyz nebo jeho larvy. Je to ale živý ptáček a fotograf musí mít opravdu rychlou reakci, aby šoupálka zachytil na svém snímku.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Dlouhozobka svízelová, Podyjí, Šobes, 29. 6. 2019
Běloskvrnáč pampeliškový, Podyjí, Šobes, 29. 6. 2019
Moudivláček lužní (Remiz pendulinus), Hortobágy, 3.5.2019

Nejoblíbenější fotografie:

Kajka královská (Somateria spectabilis), Batsfjord (Norsko), 23. 2. 2019

Návštěvnost:

Celkem: 13381 Týden: 30
Dnes: 4 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory