Zdeněk Souček Fotografie přírody

Kulík říční 31.3.2018 |

Steklou strouhu pod přepadem ze Žehuňského rybníka každé jaro osídlí několik kulíků říčních (Charadrius dubius). Včera jsem tam objevil čtyři. Upozornili na sebe ještě dříve, než jsem je spatřil v říčním korytu, protože asi pět minut oblétávali stanoviště a hlasitě se ozývali.

Tak se mi naskytla příležitost procvičit si focení letovek malých ptáků, kdy se letec musí neustále sledovat s průběžným zaostřováním, dokud se nepřiblíží na dostřel.

Pak se ptáci usadili na říčním břehu a pokračovali v jarních seznamovacích aktivitách. Rychle pobíhali, křičeli a čepýřili bílé peří. V jednom okamžiku se vyrovnali do pěkné řady, jako by chtěli, abych jim udělal skupinové foto.

Po chvíli kulíci mou přítomnost přestali vnímat jako nebezpečí a nechali mě připlazit se poměrně blízko.

Kulík říční je 15 cm dlouhý bahňák. Poznávacím znamením od podobných kulíků písečného a mořského je zejména žlutý kroužek kolem oka. Žije v celé Evropě kromě severních oblastí Skandinávie a Velké Británie a Islandu. Hnízdí na písčitých ostrůvcích nebo březích řek nebo různých mokřin. Živí se drobnými bezobratlými živočichy, které vyzobává ze země, případně i semeny rostlin.

Na písečném nebo kamenitém podkladu je tento druh poměrně nenápadný, jak ukazuje i následující fotografie kulíka na zpevněném kamenném břehu strouhy.

Naopak ve sluncem prosvětlené mělké vodě se kulíci dobře vyjímali a byli dostatečně fotogeničtí. Vydržel jsem s nimi téměř hodinu, než se mé rozlámané tělo přihlásilo o změnu polohy. Odcházel jsem spokojen z pořízených fotografií i z příjemného zážitku. Jsem rád, že jaro už je tady.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Moudivláček lužní (Remiz pendulinus), Hortobágy, 3.5.2019
Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), Obříství (Čechy), 17. 3. 2019
Kajka královská (Somateria spectabilis), Batsfjord (Norsko), 22. 2. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Kolibřík subtropický (Heliodoxa jacula), Kostarika, La Paz, 2014

Návštěvnost:

Celkem: 13268 Týden: 28
Dnes: 2 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory