Zdeněk Souček Fotografie přírody

Otakárek ovocný 23.7.2017 |

Slunné odpoledne lákalo k vycházce za motýly na stráň nedaleko Žehuňského rybníka. Že budu fotografovat otakárka ovocného, jsem si víc přál, než jsem o tom byl přesvědčen. Jeden z prvních motýlů, které jsem na stráni spatřil, byl právě on.

Přelétával na květenstvích chrp a sál z jednotlivých kvítků. Nebyl příliš plachý, ale na žádné zastávce nepočkal déle, než pět vteřin. Musel jsem se za ním pomalu plížit v předklonu. Občas jsem ho asi vyplašil, ale ne tak, aby odlétl pryč. Nabídka opojného nektaru byla v teplém letním odpoledni příliš lákavá.

3_3

Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius) je ohroženým druhem, který se po ústupu z řady míst v oblasti severních a středních Čech opět začíná zejména v Polabí vracet na původní lokality. Živnými rostlinami jsou pro housenky různé růžovité dřeviny, zejména trnka, slivoně a jabloně nebo hlohy. U nás tento druh vytváří dvě generace. Rozpětí křídel má 65 – 90 centimetrů. Severní hranici evropského výskytu tvoří 54. rovnoběžka.

4_3

Setkání s tímto vzácným druhem bývá vždy příjemným překvapením a zážitkem. Motýl má pomalý let, často dlouho plachtí a pomalu usedá na květy.

5_3

O kus dále v hustých trsech pcháče jsem zaslechl stehlíky. Tito barevní ptáčci v tomto období často navštěvují rostliny s množstvím výživných plodů, které obratně vytahují z jejich obalů. Právě pcháče jsou vydatným zdrojem této potravy a stehlíci na ně často usedají v hejnech a dlouho na nich hodují. Zprvu jsem tyto ptáčky pouze slyšel a trvalo chvíli, než jsem je i uviděl.

Pak jsem je zkoušel zaměřit objektivem. Byli ale moc rychlí a často se schovávali za rostlinné houští. I tak to byla příjemná tečka za focením otakárka.

Když z nedalekého suchého stromu vzlétl dudek, bylo to už opravdu to poslední, co dotvořilo dokonalý zážitek z tohoto krásného letního odpoledne, jaké se dá zažít pouze o prázdninách.

Jiří Schönbek 20. 11. 2017, 20.45 | web | #326

Takováhle vycházka = nejlepší lék na světě :o) JS

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Kolibřík subtropický (Heliodoxa jacula), Kostarika, La Paz, 2014
Sýkora babka (Poecile palustris), Poděbrady, 3. 12. 2017
Kolibřík ohnivobradý, Kostarika, 2014

Nejoblíbenější fotografie:

Skokan ostronosý, (Rana arvalis), Strakonicko, 3. 4. 2016.

Návštěvnost:

Celkem: 9386 Týden: 62
Dnes: 0 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory