Zdeněk Souček Fotografie přírody

Prázdniny na Znojemsku 6.7.2016 |

Starý třešňový sad nad Havraníky u Znojma je skvělým místem pro birdwatching. Jako obvykle zde i letos trávím první prázdninové dny a tak již brzy ráno snídám zralé třešně přímo ze stromu. Nikam nespěchám a čas pro mě najednou přestal být rozhodující veličinou. V dáli se ozval dudek, z nedaleké vysoké třešně slyším hrdličku divokou, kterou za chvíli pozoruji, jak odlétá. Na nejvyšší větvi blízkého keře sedí ťuhýk obecný a za mnou na třešni se ozývá bramborníček černohlavý.

Bramborníčka černohlavého jsem zde pozoroval před sedmi týdny, jak nosil krmení do hnízda. Dnes blízko samečka sice žadoní jedno starší mládě o potravu, ale rodič má zatím jiné starosti.

Pták mě po očku mě pozoruje, oblétá keř, pod kterým jsem ukrytý, a neustává ve vymezování svého teritoria.

Uvnitř jiného keře jsem spatřil ťuhýka obecného s potravou v zobáku. Je to nějaký brouk. Ťuhýk mě pozoruje zpoza větví a potravu stále drží v zobáku. Ze sousedního keře se ozývá mladý letošní ťuhýk a já nevím, zda rodič nenese potravu tomuto žroutovi.

Ale ne. Najednou brouka spolknul a určitě si na něm pochutnal. Asi se dlouho rozmýšlel, co s úlovkem udělá, ale hlad mu velel jasně.

Známým hlasem se prozradil i další typický obyvatel zdejších polostepí – strnad luční. Zpívá z vysokého šípku a neustává. K němu je možné se přiblížit, není tak plachý, jako jiné ptačí druhy.

Slunce začíná pálit, léto je v plném proudu. Nezbývá, než se jít občerstvit k blízkému stánku s vínem. A zde si ve stínu prohlédnout, co mi zůstalo v paměťové kartě Canonu. Nádherný den!

 

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), Obříství (Čechy), 17. 3. 2019
Kajka královská (Somateria spectabilis), Batsfjord (Norsko), 22. 2. 2019
Pěnkava kanárská, Fringilla teydea, Tenerife, Las Lajas, 10. 2. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 13142 Týden: 32
Dnes: 2 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory