Zdeněk Souček Fotografie přírody

Setkání s berneškou 27.2.2016 |

Před dvěma týdny jsem hledal bernešku bělolící v hejnech hus na jižní Moravě. Marně. Už jsem myslel, že v této zimě ji neuvidím, když se mi dnes ukázala v Polabí u Žiželic. Pozdě odpoledne přijíždím na své oblíbené pozorovací místo u Proudnického rybníka a zdáli vidím zaparkovaná dvě auta. Zblízka poznávám za stativovými dalekohledy kolegy birdwatchery. Že je v hejnu hus na poli před námi berneška bělolící, se dozvídám od Martina Došlého hned při vystupování z auta.

Berneška bělolící (Branta leucopsis) hnízdí na skaliskách arktických ostrovů, ale také na pobřeží Baltského moře. Při zimním tahu bývá každoročně několik ptáků strženo táhnoucím hejnem severských hus a těch se pak drží až do návratu zpět na sever. Proto jsou hejna hus každoročně podrobována podrobnému zkoumání. Většinou jsou pozorovatelé úspěšní na Moravě. Aby se druh objevil i v Polabí, to je opravdu vzácná událost. A ta se teď právě odehrává přede mnou.

Husy se náhle zvedly a přelétly na rybník. Tam chvíli pily a pak se opět přesouvají na jiné pole za rybníkem. Teprve tam se mi podaří bernešku vyfotit. Už začíná být šero, musím nastavit vyšší citlivost, ale jako dokumentační foto by to šlo. Tak několik fotek hned zveřejňuji, aby se svědectvím o vzácné návštěvě mohli potěšit i další. Záznam na pozorovací server Birds.cz poslal Gedeon Kašpar snad hned z pole: http://birds.cz/avif/obsdetail.php?obs_id=1139298

Jan Turoň 29. 02. 2016, 06.50 | web | #65

Pěkné fotky...To mne překvapuje, že husy přitahu s sebou "berou" jedince úplně jiného druhu...

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Dlouhozobka svízelová, Podyjí, Šobes, 29. 6. 2019
Běloskvrnáč pampeliškový, Podyjí, Šobes, 29. 6. 2019
Moudivláček lužní (Remiz pendulinus), Hortobágy, 3.5.2019

Nejoblíbenější fotografie:

Kajka královská (Somateria spectabilis), Batsfjord (Norsko), 23. 2. 2019

Návštěvnost:

Celkem: 13381 Týden: 30
Dnes: 4 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory