Zdeněk Souček Fotografie přírody

Sněhule pod Pálavou 10.1.2016 | pozorování ptáků

Už měsíc je možné na břehu dolní zdrže vodního díla Nové Mlýny mezi Strachotínem a Šakvicemi pozorovat sněhule severní (Plectrophenax nivalis). Každý výskyt těchto zimních hostů bývá předmětem zvýšeného zájmu pozorovatelů ptactva. Boční břehy nádrže jsou vyztuženy betonovými stupni a na nich prorůstá vegetace, jejíž semena sněhule sbírají. Ptáci jsou dost plaší a tak je důležité se k nim opatrně přibližovat, mít ostříží zrak a zároveň štěstí, že nám je další příchozí nevyplaší. Vypravil jsem se za nimi před třemi týdny v prosinci.

Na břehu Novomlýnské nádrže je nutné sněhule vyhledávat opatrně a nevyplašit je. To se nám napoprvé nepodařilo a hejnko pěti ptáků tak prolétlo kolem nás zpět směrem ke Strachotínu. Začali jsme se tedy vracet a neustále jsme sledovali místo, kam nejspíš ptáci dosedli. Už jsem byl od něj nedaleko a stále nic. Až najednou jsem zahlédl mezi trávou pohyb. Ano už jsme u nich. Teď už jen pomalu a přikrčeni se přibližujeme. Na chvíli jsem ty ptáčky ztratil, ale pak jsem docela zblízka spatřil dvě sněhule na betonovém stupni břehu. Tak, a mám vás. Spoušť Canonu spustila dávku.

Sněhule severní je pěvec z čeledi strnadovitých a žije v tundře a na skalnatém pobřeží v severní Evropě. V zimě zalétávají velká hejna na pobřeží Severního a Baltského moře a odsud se občas nějací ptáci dostanou až k nám. Druh se na zimovišti živí semeny rostlin a těch je nyní na řídce zarostlém stupňovitém břehu pestrý výběr. Na jaře při hnízdění ale sněhule pochytají spousty tundrového hmyzu.

Sněhule pilně sbírají semena trav a občas při tom povyskočí k vyšším stéblům. Pobíhají po břehu a fotografa rozplácnutého na mokrém břehu snad nevnímají. Ale určitě o mně vědí. Špatně se ostří, neboť ptáci každou chvíli zmizí v porostu. Ale něco z toho snad bude. Každopádně alespoň vzpomínka na krásné odpoledne a napínavý lov s fotoaparátem na jižní Moravě.

custom 17. 09. 2018, 15.11 | web | #720

Indian tablets for women .

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Dlouhozobka svízelová, Podyjí, Šobes, 29. 6. 2019
Běloskvrnáč pampeliškový, Podyjí, Šobes, 29. 6. 2019
Moudivláček lužní (Remiz pendulinus), Hortobágy, 3.5.2019

Nejoblíbenější fotografie:

Kajka královská (Somateria spectabilis), Batsfjord (Norsko), 23. 2. 2019

Návštěvnost:

Celkem: 13381 Týden: 30
Dnes: 4 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory