Zdeněk Souček Fotografie přírody

Za modrým ptákem k Pico del Teide 19.2.2019 |

Pěnkava kanárská (Fringilla teydea) je vzácný druh, který se vyskytuje pouze na ostrově Tenerife v souostroví Kanárských ostrovů. Za tímto jedinečným druhem se v minulém týdnu vypravila naše čtyřčlenná birdwatcherská skupina. Po pětihodinovém letu jsme vystoupili z letadla na jižním tenerifském letišti královny Sofie, v půjčovně jsme vyzvedli objednané auto a vyrazili do ubytování v Costa del Silencio. Ze všech míst, kterými jsme ten večer prošli, jsme viděli majestátnou sopku Pico del Teide, na jejíž svahy jsme se měli druhý den vypravit za bájným modrým ptákem.

Pěnkava kanárská obývá pás lesů tvořený borovicí kanárskou na svazích Pico del Teide v nadmořské výšce 1200 – 1800 metrů. Po pěkné silnici jsme tam dorazili asi za hodinu. Hned po projetí obce Vilaflor jsme se ocitli v borovém lese. Na několika zastávkách k pozorování ptactva a úchvatných krajinných výhledů jsme žádnou modrou pěnkavu nezaznamenali, zato jsme se hned za Vilaflorem mohli kochat pozorováním jiné zdejší zvláštnosti – sýkory modrokřídlé (Cyanistes teneriffae), která někdy bývá považována za tmavší formu naší modřinky. Nádhera. Sýkora zpívala a poskakovala na keřích před námi a vzbudila ve mně pravé pozorovatelské nadšení. Vzhůru za modrou pěnkavou!

Z reportáže na webu Martina a Ondřeje Pelánkových a rovněž z knihy Birds of the Canary Islands z edice Helm Field Guides jsem věděl, že námi hledané pěnkavy je možné snadno pozorovat na rozsáhlém odpočívadle Las Lajas těsně pod horní hranicí borového lesa. Zde jsou místa pro grilování a kohoutky s vodou, což láká pěnkavy a další ptačí druhy. Proto jsem se nemohl dočkat, až na toto bájné místo dojedeme.

Na místě byl klid a kromě strakapouda velkého a několika divokých kanárů zde žádní ptáci nebyli. Ráno bylo dost chladné a slunce jen pomalu prohřívalo vzduch a pronikalo mezi statné borovice. Už jsem si myslel, že hledání pěnkav bude problematickou záležitostí, když se u malé nádržky s vodou pod jedním z pítek objevil jeden sameček. Byl opravdu celý modrý! Tak modrá pěnkava opravdu existuje. Za mnou poskakovala další a na blízkém stromě jsem zaregistroval ještě jeden pár.

Naráz jsem podlehl fotografickému nadšení a pobíhal jsem za poletujícími pěnkavami a fotil je o sto šest na větvích stromů nade mnou. Pěnkava kanárská, druh, o kterém jsem už dva roky přemýšlel, že by se mohl stát dalším cílem mých zahraničních výprav, je tady.

Po nějaké době mi došlo, že bude lepší, když do nádržky pod pítko natočím vodu nebo vedle rozdrobím kousek bagety a budu čekat. Zanedlouho se pěnkavy skutečně dostavily a já jsem je mohl fotit ze země a ne z podhledu na větvích. Ptáci byli přece jen poněkud plaší a sebemenší pohyb je vylekal. V úsilí získat snadno potravu však nepolevili a tak jsem mohl občas spustit dávku ve svém Canonu.

Zpoza stromu na mně občas vykoukla již zmíněná kanárská sýkora nebo mi nad hlavou zaťukal strakapoud. Byl to nádherný zážitek.

Po tomto velkolepém pozorování jsme pokračovali dále po silnici nad hranici lesa a zanedlouho jsme se projížděli pod majestátnou sopkou obklopenou lávovými poli. Užívali jsme si nezvyklé a jedinečné pohledy na třetí nejrozsáhlejší vulkanický komplex na světě.

Na cestě k lávovým polím jsem několikrát pozoroval také lindušku kanárskou (Anthus berthelotii). Ta vůbec nebyla plachá a ochotně pózovala na kraji cesty. Ten den byl prostě přehlídkou zdejších jedinečných druhů.

Samotná jízda kolem sopky Pico del Teide je velkým zážitkem a pro fotografa se neustále otevírají nové a velkolepé pohledy.

V dalších dnech jsme projížděli tento zajímavý ostrov, jehož příroda mě velice zaujala. Ještě dvakrát jsme ale navštívili odpočívadlo v borovém lese, abychom se pokochali pohledem na modré ptáky ostrova Tenerife.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Racek tříprstý (Rissa tridactyla), Sopřeč (ČR), 8.11.2019
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019
Ráno u Žehuňského rybníka, 16.9.2018

Nejoblíbenější fotografie:

Ledňáček říční (Alcedo atthis), Cidlina, 2010

Návštěvnost:

Celkem: 14217 Týden: 31
Dnes: 1 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory