Zdeněk Souček Fotografie přírody

Krutihlav obecný 20.4.2018 |

Na krutihlava jsem čekal od východu slunce na mysliveckém posedu ve starém ovocném sadu u lesa. Jeho hlasový projev pro mě vždy znamená definitivní nástup jara. V lužním lese odkvétá první vlna jarních květů, raší duby a slunce už opravdu hřeje. Krutihlav se ozýval z větve starého stromu nedaleko mého úkrytu.

Krutihlav obecný (Jynx torquilla) je datlovitý pták, který zimuje v Africe. U nás hnízdí ve starých dutinách po jiných ptácích, sám si nově nevytesává. Nepoužívá ocas ke šplhání a svým chováním spíše připomíná pěvce. Je skvěle maskován. Svým zbarvením napodobuje vzor stromové kůry. V nebezpečí natáhne krk a kroutí hlavou. Tak přišel ke svému jménu. K tomu syčí jako had a pokouší se odradit nepřítele.

Krutihlava v přírodě častěji slyšíme, než vidíme. Občas ho ale můžeme spatřit na zemi v trávě, kam slétl za svou oblíbenou potravou, kterou jsou mravenci. Prohrabává mraveniště a lepkavým jazykem loví především mravenčí larvy a kukly.

Krutihlav poletoval stále kolem mě a vytrvale se ozýval. Nejčastěji se schovával do rašícího jasanu. Počty krutihlavů se u nás neustále snižují. Zejména proto, že ubývá starých stromů a též mravenců.

5

Najednou pták odlétl do sousedního lesa. Jeho start jsem trochu očekával a tak se mi podařilo v pravý čas vypálit dávku. Jeho odlet je tak zachycen na paměťové kartě. Jak vzrušující lovy beze zbraně!

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Zima v lužním lese u Poděbrad
strakapoud prostřední, 17. 3. 2023, Poděbrady
Kulíšek nejmenší, Šumava - Stožecké louky, 22. 3. 2023

Nejoblíbenější fotografie:

Jeřáb popelavý (Grus grus), NP Hortobágy, 3.11.2018

Návštěvnost:

Celkem: 25174 Týden: 21
Dnes: 3 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory