Zdeněk Souček Fotografie přírody

Mandelík loví 3.8.2020 |

1

Nad posekanou loukou v maďarské pustě letí mandelík. To bylo náhlé překvapení při mé poslední návštěvě v NP Hortobágy v Maďarsku letos v červenci. Mandelík hajní (Coracias garrulus) letěl nízko nad zemí a hledal v nízké trávě potravu. Nádherná podívaná!

2

Pozorovali jsme ho chvíli z auta. Jakmile ulovil kobylku, cvrčka, pavouka či krtonožku, odlétl s úlovkem na balík sena.

3

Napadlo nás, zajet s autem blíž k balíku a zkusit z okénka auta pořídit pár fotografií tohoto nádherného a plachého ptáka. Jízdní manévr proběhl bez komplikací a najednou hledím zblízka na mandelíka, který vyhlíží z výšky další kořist.

4

Než jsem si mandelíka pořádně prohlédl, už byl na zemi a hledal další sousto.

5

Jeho nejoblíbenější místo však bylo na jednom balíku, na kterém nejen zpracovával úlovky, ale také odsud dokonale monitoroval terén.

6

Zelené auto mladého mandelíka zřejmě neznepokojovalo, což byla výzva k pořízení dalších unikátních fotografií. Mně se nejvíce líbilo fotit mandelíka, jak přistává na balíku. O takovém záběru se mi před chvíli ani nesnilo.

8

Z balíku sena měl pták také dobrý rozhled a tento způsob lovu je pro něj typický. Kdysi však sedal na mandele. Odsud pochází zřejmě jeho název. 

7

I když jsem byl v těchto místech mnohokrát a dost jsem toho zde už viděl, mandelík letící pustou je pro mě pokaždé velký zážitek.

9

Petr Petrák 31. 08. 2020, 22.50 | #746

To máte štěstí, že jste to Maďarsko navštívil v červenci. Nevím jak dopadneme my, co to máme naplánováno na konec září. Červenec v Hortobágy musí být fantastický, letos tam v Maďarské databázi byli několikrát hlášeni ibisi hnědí, nevím jestli jste je taky viděl. Jinak, fotky samozřejmě bezvadné, já jsem ale mandelíka v Hortobágy nikdy neviděl, spíš si ho spojuji s Kiskunságem, tam na jihu, kde jsem ho viděl, ale to bude spíš tím, že do Hortobágy jezdíme později na jeřáby.

Zdeněk Souček 04. 09. 2020, 13.58 | #748

Pane Petráku díky za komentář. Máte pravdu, Kiskunság je na mandelíky lepší, je jich tam dost i díky spoustě nových budek. V Hortobágy hnízdí vzácně, ale mé dlouholeté zkušenosti s touto oblastí se mi občas vyplatí. Na jeřáby do Hortobágy a okolí jezdím každý rok. Je to vždy hezký zážitek. Možná se tam někdy potkáme.

Petr Petrák 11. 10. 2020, 22.53 | #760

Ale letos to asi nevyjde, bohužel. Nevím jestli se Vám podaří do toho Maďarska ještě protlačit.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

tukan kýlovitý (Ramphastos sulfuratus), Kostarika, Boca Tapada, 18. 12. 2023
kolibřík bělokrký (Florisuga mellivora) a kolibřík rezavoocasý (Amazilia tzacatl), Kostarika, Boca Tapada, 20.12.2023
kolibřík vulkánový (Selasphorus flammula), Kostarika - Cordillera de Talamanca, 14.12.2023

Nejoblíbenější fotografie:

Kulíšek nejmenší, Šumava - Stožecké louky, 22. 3. 2023

Návštěvnost:

Celkem: 25174 Týden: 21
Dnes: 3 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory