Zdeněk Souček Fotografie přírody

Modráček u Žehuňského rybníka 29.3.2020 |

Rákosiny Žehuňského rybníka jsou rozlehlé a nyní na jaře ožívají ptačím životem. Dvě hodiny před západem slunce jsem do nich usedl, abych se o něm přesvědčil. Mým cílovým druhem byl slavík modráček, jehož zpěv jsem zaslechl, už když jsem zaujímal polohu sedícího střelce. Před sebou na konci průseku v rákosí jsem viděl pouze pár čírek obecných.

Ještě jsem se na židličce ani pořádně nesrovnal, když do trávy nedaleko mě dopadla bekasina otavní. Nenápadně jí vykukovala pouze hlava a já jsem se snažil zaostřit ji mým Canonem. Od okolní trávy se ani moc nelišila, a kdybych ji neviděl přiletět, ani bych o ní nevěděl.

Slavík mě přelétával obloučkem a za vydatného zpěvu pokaždé zmizel v rákosí daleko přede mnou. Fotit letícího slavíka není snadné, avšak ne nemožné. Nejprve jsem ho trefil, když už byl za stébly rákosu. Takto jsem ho vlastně viděl nejčastěji.

3

Ale pak jsem už odpozoroval jeho dráhu letu a snímek letícího a zpívajícího modráčka byl na světě.

Modráček se postupně osmělil a sedal si blíže ke mně. Bylo to však pokaždé jen na chvíli a navíc bylo potřeba proostřit rákosí, což se mi moc nedařilo. A najednou se to povedlo a měl jsem modráčka na displeji. Jenže byl schován za stéblem rákosu. To se musí ještě vylepšit.

Další půlhodinka probíhala ve znamení čekání na to, kam si slavík sedne a pak rychlé vyhledání objektu v hledáčku, proostřování a na poslední chvíli focení. Jeden snímek se přece jen podařil. Tak, kvůli tomu jsem dnes přišel.

Po dvou hodinkách mého působení v rákosí spadlo slunce blízko k obzoru a rákosiny se prosvítily narudlým odstínem.

Jak rád fotím západy slunce! Mám jich doma v archívu spoustu. Ani teď jsem nepromarnil tuto příležitost a jako popředí pro rudé slunce jsem si vybral starou vrbu. Byl to nádherný večer!

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Zedníček skalní (Tichodroma muraria), Klentnice (ČR), 22.1.2021
Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
Sova pálená (Tyto alba), 18.10.2020, Vrbice (NB) u kostela

Nejoblíbenější fotografie:

Kolibřík ohnivobradý, Kostarika, 2014

Návštěvnost:

Celkem: 19179 Týden: 48
Dnes: 7 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory