Zdeněk Souček Fotografie přírody

Rákosník ostřicový na Žehuňáku 19.8.2016 |

Při své cestě na hnízdiště a zpět na zimoviště stráví každoročně někteří rákosníci ostřicoví (Acrocephalus paludicola) několik dní i v České republice. Zde se pokoušejí kroužkovatelé o štěstí a doufají, že jim tento táhnoucí druh uvízne v síti. Je to vzácná událost, k níž dojde pouze ve dvou až pěti případech ročně. Na dalším snímku je ornitologická síť instalovaná v rákosinách Žehuňského rybníka, do níž se podařilo tento vzácný druh před týdnem odchytit. A já jsem byl u toho.

Jako každý rok, i letos jsem strávil několik dní u Žehuňského rybníka na řece Cidlině s mými přáteli kroužkovateli Luborem, Mirkem, Vaškem a Františkem a zdokonaloval jsem se v určování ptáků. Je to hezky strávený čas plný pohody a zajímavých událostí. Každoročně doufám, že si budu moci prohlédnout zblízka i rákosníka ostřicového a oni ho vždy chytí, když tam nejsem. 10. srpna ráno se vrátil Vašek Jelínek od sítě a tvářil se tajemně a zároveň potěšeně. Bylo jasné, že se přihodilo něco velkého. Zanedlouho jsme si již všichni prohlíželi tu vzácnost a libovali jsme si, jak nám ten den pěkně začal. Chycený pták byl sameček, jeho hmotnost byla 12,8 gramu a dostal kroužek s číslem TT 55218.

Většina populace rákosníka ostřicového hnízdí ostrůvkovitě zejména v polském národním parku Biebrza a dále v Bělorusku a na Ukrajině. Zimoviště se nacházejí v Africkém Sahelu (pás stepí a savan na jižním okraji Sahary). V důsledku odvodňování krajiny druh z hnízdišť mizí a jeho celosvětová populace je nyní odhadována na méně, než dvacet tisíc párů.

Ve srovnání s podobným rákosníkem proužkovaným je rákosník ostřicový (na obrázku vlevo) poněkud žlutší, svrchní strana je výrazně proužkovaná. Na hlavě má výrazný světlý temenní proužek, uzdička od oka k zobáku je světlá.

Rákosník ostřicový má také výrazně světlejší narůžovělé nohy, na rozdíl od tmavých nohou rákosníka proužkovaného, což je vidět na dalším snímku.

Po důkladné prohlídce, okroužkování, změření a zvážení jsme chyceného jedince vypustili. Letěl velmi rázně, vypadal svěží a tak jsme mu popřáli, ať úspěšně doletí až na zimoviště. A možná ho zde na Žehuňáku v příštím roce chytneme znovu. To by bylo úplně nejlepší. 

             

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16592 Týden: 41
Dnes: 8 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory