Zdeněk Souček Fotografie přírody

Setkání se zedníčkem 21.12.2015 | pozorování ptáků

Poprvé jsem zedníčka skalního (Tichodroma muraria) pozoroval v Soutěsce na Pálavě v prosinci 2007. Od té doby se v těchto místech objevuje každý rok, i když zpočátku jeho výskyt nebyl nijak pravidelný. Loni ho řada pozorovatelů zaznamenala v opuštěném vápencovém lomu u Klentnice a letos se tato lokalita stala cílem mnoha birderů, kteří touží pozorovat tohoto vzácného ptáka, jenž je skvostem mezi našimi druhy. Po loňských neúspěšných výpravách za zedníčkem právě na toto místo, jsem si letos od návštěvy mnoho sliboval. Hlášení se na serveru Birds.cz objevují několikrát týdně. A tak jsem pln očekávání před týdnem vstoupil do lomu.

Zedníček nikde. Ticho. Pouze jedna poštolka vytrvale setrvávala na místě díky silnému větru nad lomem. Pak nade mnou pomalu plachtil orel mořský. Potom jsem si prohlížel sýkoru modřinku, která sbírala potravu na keři přede mnou. Ani jsem si téměř nevšiml, že po skalách už cosi šedivého poskakuje. Najednou jsem ho viděl. Zedníček slétnul na skálu blízko mě a prohledával jednu skulinu za druhou.

Jaká krása! Pokaždé, když zedníček poskočil, pootevřel křídla a zablikala jejich červeň. Byl dost neposedný a rychlý. Blížil se téměř ke mně. Byl jsem připraven, ale on najednou odlétl až na horní okraj skály. Pomalu ale slézal dolů. Přál jsem si, aby dolezl až dolů nad zem, kde jsem na něj čekal s připraveným Canonem a čtyřstovkou objektivem.

A dočkal jsem se. Slunce sice nesvítilo, ale nějaké difuzní světlo na skálu dopadalo. Když jsem zmáčknul spoušť, tak zedníček popolétnul. Vyfotil jsem ho tak v letu, což bylo neplánované, ale příjemné překvapení.

Občas zedníček ze skalní stěrbiny vyzobl mouchu nebo jiný drobný hmyz. Přede mnou sebral do zobáku připomínajícího pinzetu nějakou ploštici. Při sběru potravy byl docela úspěšný a hlady na tomto stanovišti zřejmě netrpí.

Zedníček skalní na Pálavě pouze zimuje. Jeho hnízdiště jsou v nepřístupných místech na skalách ve vysokých horách, nejblíže od nás v Alpách. Zdá se, že na Pálavě už má stálé zimoviště a letos zde jsou nejméně dva jedinci. Setkání se zedníčkem je skvělý zážitek. Zažil jsem ho už několikrát, a přesto mě stále stejně překvapuje a udivuje.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

tukan kýlovitý (Ramphastos sulfuratus), Kostarika, Boca Tapada, 18. 12. 2023
kolibřík bělokrký (Florisuga mellivora) a kolibřík rezavoocasý (Amazilia tzacatl), Kostarika, Boca Tapada, 20.12.2023
kolibřík vulkánový (Selasphorus flammula), Kostarika - Cordillera de Talamanca, 14.12.2023

Nejoblíbenější fotografie:

Kulíšek nejmenší, Šumava - Stožecké louky, 22. 3. 2023

Návštěvnost:

Celkem: 25174 Týden: 21
Dnes: 3 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory