Zdeněk Souček Fotografie přírody

Mandelík loví 3.8.2020 |

1

Nad posekanou loukou v maďarské pustě letí mandelík. To bylo náhlé překvapení při mé poslední návštěvě v NP Hortobágy v Maďarsku letos v červenci. Mandelík hajní (Coracias garrulus) letěl nízko nad zemí a hledal v nízké trávě potravu. Nádherná podívaná!

2

Pozorovali jsme ho chvíli z auta. Jakmile ulovil kobylku, cvrčka, pavouka či krtonožku, odlétl s úlovkem na balík sena.

3

Napadlo nás, zajet s autem blíž k balíku a zkusit z okénka auta pořídit pár fotografií tohoto nádherného a plachého ptáka. Jízdní manévr proběhl bez komplikací a najednou hledím zblízka na mandelíka, který vyhlíží z výšky další kořist.

4

Než jsem si mandelíka pořádně prohlédl, už byl na zemi a hledal další sousto.

5

Jeho nejoblíbenější místo však bylo na jednom balíku, na kterém nejen zpracovával úlovky, ale také odsud dokonale monitoroval terén.

6

Zelené auto mladého mandelíka zřejmě neznepokojovalo, což byla výzva k pořízení dalších unikátních fotografií. Mně se nejvíce líbilo fotit mandelíka, jak přistává na balíku. O takovém záběru se mi před chvíli ani nesnilo.

8

Z balíku sena měl pták také dobrý rozhled a tento způsob lovu je pro něj typický. Kdysi však sedal na mandele. Odsud pochází zřejmě jeho název. 

7

I když jsem byl v těchto místech mnohokrát a dost jsem toho zde už viděl, mandelík letící pustou je pro mě pokaždé velký zážitek.

9

Petr Petrák 31. 08. 2020, 22.50 | #746

To máte štěstí, že jste to Maďarsko navštívil v červenci. Nevím jak dopadneme my, co to máme naplánováno na konec září. Červenec v Hortobágy musí být fantastický, letos tam v Maďarské databázi byli několikrát hlášeni ibisi hnědí, nevím jestli jste je taky viděl. Jinak, fotky samozřejmě bezvadné, já jsem ale mandelíka v Hortobágy nikdy neviděl, spíš si ho spojuji s Kiskunságem, tam na jihu, kde jsem ho viděl, ale to bude spíš tím, že do Hortobágy jezdíme později na jeřáby.

Zdeněk Souček 04. 09. 2020, 13.58 | #748

Pane Petráku díky za komentář. Máte pravdu, Kiskunság je na mandelíky lepší, je jich tam dost i díky spoustě nových budek. V Hortobágy hnízdí vzácně, ale mé dlouholeté zkušenosti s touto oblastí se mi občas vyplatí. Na jeřáby do Hortobágy a okolí jezdím každý rok. Je to vždy hezký zážitek. Možná se tam někdy potkáme.

Petr Petrák 11. 10. 2020, 22.53 | #760

Ale letos to asi nevyjde, bohužel. Nevím jestli se Vám podaří do toho Maďarska ještě protlačit.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16592 Týden: 41
Dnes: 8 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory