Zdeněk Souček Fotografie přírody

Konipas citrónový 29.4.2020 |

1

Ve druhé polovině dubna přes naše území protahují konipasi citrónoví (Motacilla citreola). Často se zastaví na krátký odpočinek (většinou u vody) a pokračují dál. Já už několik roků čekám na příležitost se s tímto druhem setkat. Pravidelně v tahovém období navštěvuji místa, na kterých byl druh kdysi spatřen a prozatím nic.

2

Jedním z míst častého výskytu konipasa citrónového je vodní nádrž Rozkoš u České Skalice. Je to má oblíbená lokalita pro pozorování ptáků, která má mnoho předností. Jednou z nich je například to, že je odsud dobře vidět Sněžka (zvlášť, když se fotí dlouhým sklem). Letos v dubnu jsem tam byl třikrát. Jednou mi citroňák unikl o den, podruhé jsem ho také neviděl, až 23. duben byl tím šťastným dnem. Sotva jsem dorazil k vodě a začal dalekohledem prozkoumávat kaluže na cestě, spatřil jsem menšího konipasa, jak unikl za kámen. Okamžitě jsem zbystřil, popošel a dostal ptáka do zorného pole dalekohledu. A byl to on! Najednou, takto nenápadně a překvapivě, se mi zjevil můj první konipas citrónový.

3

Pomalu přede mnou unikal, ale zajímavější pro něj bylo hledání potravy, takže já jsem se mohl věnovat fotografování. Objektiv jsem měl opřený o stativák a mačkal jsem spoušť pokaždé, když se konipas otočil směrem ke mně. Byl však dost rychlý a proto se mi podařilo jen vzácně zaostřit. I tak jsem nějaké fotky ulovil a pak jsem se kochal v dalekohledu pohledem na tohoto krásného ptáka. Stal se mým 280. ptačím druhem pozorovaným v ČR. Naplnila se známá poučka, že kdo chce vidět nějaké ptačí rarity, musí často chodit do terénu. Čím častěji, tím lépe a ono to přijde samo.

4

Konipas citrónový hnízdí v otevřených mokřinách a na mokrých loukách na březích řek převážně v Rusku, v Turecku a v poslední době zahnízdil i v Polsku. Zimuje v Indii a v JV Asii a při tahu stále častěji zalétá do západní Evropy. Na první pohled by mohl být podobný konipasu lučnímu. Důležitým určovacím znakem je dvojitá široká bílá křídelní páska, žlutý nadoční proužek a světlý lem kolem tváří. Dospělí samci mají v létě téměř celou hlavu citrónově žlutou. Na fotografii je samička nebo ještě nedostatečně vybarvený sameček.

5

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16446 Týden: 34
Dnes: 2 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory