Zdeněk Souček Fotografie přírody

Kormorán malý v maďarské džungli 17.9.2017 |

Při poslední maďarské výpravě jsem měl možnost fotit kormorány malé na hnízdišti. Využil jsem fotokryt společnosti Sakertour a strávil jsem v něm jedno odpoledne. Přede mnou se odehrávalo divadlo, v němž kromě sedmnácti kormoránů malých hrály hlavní roli i další druhy vodního ptactva. Bylo to v zálivu jednoho z mnoha rybníků v rozsáhlé mokřadní oblasti mezi obcemi Hortobágy a Egyek. Poprvé jsem měl možnost pozorovat tento zajímavý druh, jakým je kormorán malý, takto zblízka a delší dobu.

Kormorán malý (Phalacrocorax pygmeus) je malý druh kormorána z řádu veslonohých ptáků. Dosahuje velikosti lysky černé. Má velmi dlouhý ocas a krátký silný zobák. Je celý černý, s tmavozeleným a bronzovým leskem. Hnízdí v koloniích v oblasti od Balkánského poloostrova na západě až po stepní jezera ve střední Asii.

Ptáci žijí společensky na bahnitých jezerech s rákosím nebo v deltách řek. Velmi vzácně se v posledních letech objevují i u nás. Hnízda jsou obvykle v křovinách, často i vysoko na stromech nebo v rákosí. Evropští kormoráni jsou na rozdíl od svých jižních příbuzných tažní ptáci, přezimující v oblasti Středomoří. Ve svých koloniích se znovu objevují začátkem března. Jednotliví ptáci přezimují i v hnízdišti.

Potravou kormoránů malých jsou převážně menší ryby. Potápějí se pro ně do vody podobně, jako jejich příbuzní a u nás známí kormoráni velcí. Po lovu se kormoráni vracejí na svou větev, na níž tráví většinu dne. Často se stává, že jejich místo je obsazeno a musí si ho znovu vybojovat.

A tak se na staré větvi každou chvíli strhne bitka o místo na slunci, při níž hlavní zbraní jsou zobáky. Málokdy však má krvavý průběh, protože se jedná většinou pouze o rituál, který stejně mívá dopředu jasného vítěze. Slabší nakonec vždy musí ustoupit silnějšímu. Normální právo, které platí v celé živé říši. Fotografování těchto dramatických scén na kormoráních větvích bylo vítaným zpestřením několikahodinového čekání v parném srpnovém odpoledni uprostřed rákosin.

Když jsem při západu slunce opouštěl kryt umístěný hluboko v rákosinách, byl jsem sice poštípaný od komárů, ale bohatší o jedinečné pozorování života druhu, který se většinou odehrává v těch nejhlubších zákoutích rákosových porostů.  

Ivo Rašín 17. 09. 2017, 13.10 | #225

Paráda, opět mohu tiše závidět tvoji trpělivost a samozřejmě výsledek :)

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16592 Týden: 41
Dnes: 8 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory