Zdeněk Souček Fotografie přírody

Potáplice lední 26.12.2018 |

Birdwatcherům a ostatním milovníkům vzácného ptactva se nyní naskytla výjimečná příležitost. Na jezeru Milada u Ústí nad Labem mohou pozorovat vzácného hosta - potáplici lední.

Jezero Milada je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě bývalého hnědouhelného dolu Chabařovice. Má rozlohu 252 ha, dokončeno bylo v roce 2010 a veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 2015. Jedná se o třetí největší české umělé jezero. Tato vodní plocha přilákala táhnoucí potáplici lední a dostatek různověkých ryb zřejmě způsobil její setrvání na tomto netradičním zimovišti.

Nejprve jsem se musel rozhodnout, na kterou stranu přes tři kilometry dlouhého jezera se vydám. Z databáze Birds.cz jsem zjistil, že včera potáplice byla v západní části jezera, a tak jsem před polednem přijel na parkoviště za hřbitovem v Roudníkách a se stativákem na rameni sešel dolů k jezeru. Můj předpoklad naštěstí vyšel a tak jsem zanedlouho potáplici objevil. Potápěla se pro ryby nebo plula na hladině s kulisou Krušných hor v pozadí.

Potáplice lední (Gavia immer) hnízdí na rozlehlých jezerech v severských lesích a v tundře. Hlavní areál výskytu se nachází v severní Americe. Asi 300 párů hnízdí též na Islandu, odkud k nám pták nejspíš přilétl. Zimovištěm islandské populace bývá norské, britské, německé a francouzské pobřeží. Odsud zřejmě občas tento druh zabloudí na naše území.

Potáplice pro svou existenci potřebuje rozlehlejší a hlubší vodní plochy, protože ty tak snadno nezamrzají a také poskytují dostatečně dlouhou rozběhovou dráhu pro vzlet tohoto druhu (5 – 10 metrů). Další podmínkou je dostatek rybí potravy. Všechny tyto vlastnosti jezero Milada má a navíc je relativně blíže k moři, než jiné vodní plochy uvnitř ČR.

Potáplici jsem v jihozápadním cípu nádrže vydržel pozorovat hodinu a půl, než odplula lovit k severnímu břehu. Pokaždé jsem musel dlouho čekat, než se pták vynořil, protože tento druh má pod vodou velkou výdrž. Po vynoření jsem pokaždé měl několik vteřin na pozorování nebo fotografování, než se potáplice zase ponořila. Dvakrát mi potáplice ukázala rybu, kterou ulovila. Byl to asi sumeček, který se špatně polyká, a proto s ním vyplula na hladinu. Nakonec ho přeci jen spolkla.

Jinak potáplice nepředvedla nic zajímavého. Až na závěr mého pozorování se na mělčině zvedla a dlouze si protřepala křídla. Můj Canon spustil dávku. Myslel jsem na to, jak budou čtenáři mého blogu potěšeni akční fotkou. Tato potáplice lední byla na Miladě letos poprvé pozorována 25. listopadu. Jak dlouho zde vydrží? Dokud jí tahový pud nezavelí k další cestě. A tak jsem byl rád, že jsem tuto vzácnou příležitost nepropásl.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

tukan kýlovitý (Ramphastos sulfuratus), Kostarika, Boca Tapada, 18. 12. 2023
kolibřík bělokrký (Florisuga mellivora) a kolibřík rezavoocasý (Amazilia tzacatl), Kostarika, Boca Tapada, 20.12.2023
kolibřík vulkánový (Selasphorus flammula), Kostarika - Cordillera de Talamanca, 14.12.2023

Nejoblíbenější fotografie:

Kulíšek nejmenší, Šumava - Stožecké louky, 22. 3. 2023

Návštěvnost:

Celkem: 25174 Týden: 21
Dnes: 3 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory