Zdeněk Souček Fotografie přírody

Zážitky na Rozkoši 21.6.2020 |

1

Vodní nádrž Rozkoš u České Skalice nabízí pozorovateli ptáků řadu zajímavých pozorování a nevšedních zážitků. Nejen jespák obecný, který je na horním obrázku, patřil v letošním jaru k mým zážitkům z dělící hráze na této oblíbené lokalitě.

2

Ke konci května vysoký stav vody způsobil, že ptáci na tahu, kteří zde často odpočívají na své daleké cestě, měli prostor právě jen zde na děličce. A tak jsem při jedné své návštěvě mohl poměrně zblízka fotografovat kamenáčka pestrého, který v dalších dnech určitě pokračoval možná někam do severního Norska.

3

Častým druhem bahňáků byli po celé jaro táhnoucí jespáci obecní. Několik dní v květnu se zde společně s nimi vyskytoval i jespák písečný ve svatebním šatě. To bylo překvapení!

5

Až poletí na konci léta ze severu zpět, nebude už tak pestrý. Každý rok zde pozoruji hlavně černobíle vybarvené mladé jedince, jak hledají potravu na obnaženém dnu nádrže a zdrží se zde delší dobu. Tentokrát má ale dospělý pták pěkné vybarvení a spěchá na námluvy na daleký sever. To jsem měl štěstí, že jsem byl právě zde ve správnou chvíli.

6

Překvapení se může odehrát i nad hlavou pozorovatele. Jedním takovým zážitkem byla přítomnost dvou rybáků malých, kteří celé odpoledne létali nad hladinou a častými útoky na hladinu lovili potravu. Jejich fotografování je opravdový závod fotografa a rybáka, kdo bude rychlejší.

4

Jednou už jsem chtěl odejít, když ve výšce nad sebou zaslechnu krátké zaštěbetání. Zvednu hlavu a nade mnou jinak v tichosti přelétají tři potáplice malé. Rychle zvedám foťák a mířím na jednu z nich. To také není běžný zážitek. Tuto lokalitu jsem si letos opravdu užil.

7

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16446 Týden: 34
Dnes: 2 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory