Zdeněk Souček Fotografie přírody

Dytík za Prahou 29.4.2020 |

Pozorovatelé ptáků měli v minulém týdnu příležitost vidět na poli u Měchenic (okres Praha – západ) vzácného ptáka – dytíka úhorního. Dytíci přes naše území protahují ze Španělska a severní Afriky do hnízdišť, která se nacházejí ve Francii, na Balkáně, v Turecku, v Rusku a místy i ve střední Evropě. Z našich dřívějších hnízdišť ovšem druh už vymizel. Jedná se o živočicha s převážně noční aktivitou. Navíc na poli je dobře maskován, takže snadno unikne pozornosti.

2

Pták byl objeven náhodou zkušeným pozorovatelem a nález byl okamžitě zveřejněn, takže birdwatcherům se naskytla obrovská příležitost. Neoseté pole na okraji Měchenic (nedaleko Davle) bylo po celé dny obklopeno několika pozorovateli, kteří si údaje o místě, kde se krčí dytík, předávali jako štafetu.

3

Pokud se dytík nehýbe, vypadá jako kus hroudy. Pouze vzácně se přemístí na jinou část pole. Toho jsem byl naštěstí svědkem i já. Když se pták zvedl, třesoucíma se rukama jsem držel foťák a mačkal spoušť, abych tuto raritu zachytil.

4

Strávil jsem u pole s dytíkem asi dvě hodiny a po celou dobu se pták choval klidně. Pozorovatelé mu nijak nevadili a za dva dny se zřejmě v noci zvedl a pokračoval ve své cestě na hnízdiště. Ani si nevšiml, že byl středem pozornosti a vyvolal birdwatcherské pozdvižení.

5

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16446 Týden: 34
Dnes: 2 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory