Zdeněk Souček Fotografie přírody

Rákosník tamaryškový 22.8.2017 |

Jako každým rokem, i letos jsem několik prázdninových dnů strávil s kroužkovateli ptáků. Největší překvapení mě čekalo 16. srpna u rybníka Zrcadlo u Kopidlna. V síti v rákosinách uvízl rákosník tamaryškový (Acrocephalus melanopogon). Nebyl jsem jediný, kdo ho viděl poprvé v životě.

Tento druh hnízdí ve Středomoří a na východ po střední Asii. Je částečně tažný. Zimoviště jsou v jižních částech hnízdního areálu, v severní Africe a v Přední Asii až po Indii. V České republice se občas vyskytne na tahu v období od července do listopadu. Pták je olivově hnědý, ve srovnání s podobným rákosníkem proužkovaným má bělejší nadoční proužek, který se na svém konci rozšiřuje. Temeno hlavy je jednobarevně tmavé. Na tvářích má náznak tenkého vousu.

V České republice byl rákosník tamaryškový poprvé zjištěn v roce 1961, do roku 2007 bylo zaznamenáno celkem 100 pozorování, většinou odchytů ptáků v rákosinách rybníků. Většina záznamů pochází z jižní Moravy, byl však vícekrát zjištěn také v jižních a východních Čechách, například byl třikrát chycen u Žehuňského rybníka (dvakrát v r. 2012 a jednou v r. 2014). V roce 1999 se možná v jižních Čechách pokusil zahnízdit. Výskyt na našem území spadá do období jarního a především pak podzimního tahu. V letošním roce 2017 byl pozorován nebo odchycen již čtyřikrát. Třikrát na jižní Moravě (Pohořelice, Lednice, Mikulov) a nyní u Zrcadla. 

Na následujícím obrázku je rákosník tamaryškový vyfotografován společně s u nás běžným rákosníkem proužkovaným, aby bylo možné porovnat oba druhy.

Pták dostal od Vládi Šoltyse kroužek s číslem TL13775 a po chvilkovém pózování fotografům byl vypuštěn, aby mohl pokračovat ve svém tahovém putování krásami české krajiny.

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16447 Týden: 35
Dnes: 3 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory