Vodouš žlutonohý (Tringa flavipes), který hnízdí v Severní Americe a pravidelně zalétá do Evropy, se poprvé objevil v České republice. Na bahnech vypuštěného rybníka Prosňák v rybniční soustavě u Jistebníku ho objevili Tomáš Grim a Michal Šindel.
V neděli 8. 11. jsem se zúčastnil birdwatcherského srocení u rybníka Prosňák, abych se také mohl pokochat pozorováním vodouše žlutonohého. Tři stovky kilometrů se mi nechtělo jet v mlze autem, tak jsem zvolil vlak. Pendolino se ukázalo jako skvělý dopravní prostředek a tak před jedenáctou hodinou už jsem stál na břehu rybníka a pozoroval vodouše.
Pohyboval se společně s jedním jespákem bojovným podél strouhy na dně vypuštěného rybníka a celou dobu vybíral z bahna potravu. Nenechal se vyrušit ani hejnem racků chechtavých, kteří v jednu chvíli strouhu zcela ovládli. Byl však dost daleko na fotografování, zvláště když jsem s sebou do vlaku nevzal zrcadlovku a dlouhý objektiv, takže fotografie pořízené kompaktem jsou pouze dokumentační. Dokumentují ale vzácnou příležitost pozorovat poprvé tento druh na našem území.
Vodouš žlutonohý se v Evropě vyskytuje poměrně často, ale zejména ve Velké Británii a Irsku, kde bývá každoročně zaznamenáno pět až deset výskytů. Do roku 2019 bylo ve Velké Británii zaregistrováno celkem 380 pozorování. Tento druh má tendenci se na jednom místě zdržet déle a na řadě míst i zimuje. Následující mapka ukazuje výskyt druhu na jaře (zeleně), na podzim (žlutě) a zimování (modře) – převzato od M. Vavříka (facebook):
Uvidíme, jak dlouho náš vodouš na místě vydrží (nebo spíše jak dlouho vydrží rybník bez vody anebo počasí vodouše nevyžene někam do mírnější zimy). Každopádně se jedná o zajímavé a u nás neobvyklé pozorování.
Libor Šrámek 19. 11. 2020, 09.05 |
Moc pěkné fotografie i když uvádíte, že jen kompaktem a dokumentační. Řekl bych, že nejlepší, co jsem z pozorování vodouše žlutonohého na severu Moravy viděl. Zdraví Libor Šrámek.
Jaroslav Vaněk 16. 06. 2021, 13.40 |
Moc pěkná dokumentace Zdeňku, fakt asi to nejlepší co byla k vidění!