Zdeněk Souček Fotografie přírody

Modré žáby v akci 4.4.2016 |

skokan ostronosý

Opět jsem se vypravil za skokanem ostronosým (Rana arvalis), jehož samečci při páření na několik dní zmodrají. Tentokrát k jednomu rybníku na Strakonicku díky včasné informaci od mého kamaráda Vaška.

na stanovišti

Na lokalitu jsem dorazil právě včas. Bylo pozdní odpoledne teplého dne a páření ještě probíhalo, i když ve vodě už byly nakladeny spousty vajíček. Vše se odehrávalo v mělčině v zadní části rybníka.

3

Už zdálky jsem slyšel bublání samečků a zblízka jsem pak pozoroval jejich aktivitu při hledání nespářených samiček. Oblékl jsem si prsačky a vydal jsem se za žábami do vody. Nemusel jsem chodit daleko, páření probíhalo v celé rozlehlé mělčině. S mým příchodem žáby zmlkly a některé se schovaly pod vodu. A tak jsem si klekl do vody a čekal jsem.

4

Netrvalo to ani deset minut a modří samečci se začali vynořovat. Po dalších pěti minutách už vesele kuňkali a občas mezi sebou bojovali o lepší místo. Někteří už se drželi svých samiček.

5

Na dvou místech byly nápadné shluky vajíček, v nichž ale stále rejdily další žabí páry. Všude okolo mě poskakovali malí modří tvorové a dávali o sobě vědět hlasovými projevy.

6

Strávil jsem ve vodě asi hodinu. Přes neopren jsem neprochladl a tak zcela mě zaujalo přírodní divadlo, které se odehrávalo přímo kolem mě. Opět můžu být u toho. Je to událost, k níž dochází pouze na několika místech u nás. Modré zbarvení samečků způsobuje lymfa, která se jim dostane při pohlavním vzrušení do kůže. Modrá barva ale nemá dlouhé trvání a po několika dnech zmizí.

7

Občas jsem si k modrému žabákovi musel doslova lehnout, abych zachytil jeho pohled zblízka. Nijak ho to nerušilo a ochotně se nechal portrétovat.

8

Už poněkolikáté jsem mohl tuto jedinečnou událost prožívat a být přímo v centru dění. Úžasné! To jsou ty vzácné okamžiky pozorovatele života v přírodě, na které se nezapomíná.

9

Karel Zahrádka 06. 04. 2016, 10.14 | #75

Nádhera, blahopřeji. V neděli jsem si zapomněl holinky, takže jsem tam už ani nedojel. Byli jsme tam s Vaškem včera, už ani jeden žabák se neukázal. Přitom bylo krásně.Takže skutečně platí že celá věc trvá dva až tři dny.Nezbývá než se dožít příštího roku a doufat, že to vyjde na víkend :-)

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16592 Týden: 41
Dnes: 8 Online: 1
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory