Zdeněk Souček Fotografie přírody

Krutihlav obecný 20.4.2018 |

Na krutihlava jsem čekal od východu slunce na mysliveckém posedu ve starém ovocném sadu u lesa. Jeho hlasový projev pro mě vždy znamená definitivní nástup jara. V lužním lese odkvétá první vlna jarních květů, raší duby a slunce už opravdu hřeje. Krutihlav se ozýval z větve starého stromu nedaleko mého úkrytu.

Krutihlav obecný (Jynx torquilla) je datlovitý pták, který zimuje v Africe. U nás hnízdí ve starých dutinách po jiných ptácích, sám si nově nevytesává. Nepoužívá ocas ke šplhání a svým chováním spíše připomíná pěvce. Je skvěle maskován. Svým zbarvením napodobuje vzor stromové kůry. V nebezpečí natáhne krk a kroutí hlavou. Tak přišel ke svému jménu. K tomu syčí jako had a pokouší se odradit nepřítele.

Krutihlava v přírodě častěji slyšíme, než vidíme. Občas ho ale můžeme spatřit na zemi v trávě, kam slétl za svou oblíbenou potravou, kterou jsou mravenci. Prohrabává mraveniště a lepkavým jazykem loví především mravenčí larvy a kukly.

Krutihlav poletoval stále kolem mě a vytrvale se ozýval. Nejčastěji se schovával do rašícího jasanu. Počty krutihlavů se u nás neustále snižují. Zejména proto, že ubývá starých stromů a též mravenců.

5

Najednou pták odlétl do sousedního lesa. Jeho start jsem trochu očekával a tak se mi podařilo v pravý čas vypálit dávku. Jeho odlet je tak zachycen na paměťové kartě. Jak vzrušující lovy beze zbraně!

Přidejte Váš příspěvek / komentář (reakce na komentář číslo ):

Nejnovější fotografie:

Mandelík hajní (Coracias garrulus), NP Hortobágy, Maďarsko, 17. 7. 2020
sedmihlásek hajní (Hippolais icterina), 20. 5. 2020, Žiželice (ČR)
Vodouš rudonohý (Tringa totanus), Hortobágy NP (Maďarsko), 3. 5. 2019

Nejoblíbenější fotografie:

Papuchalk severní, (Fratercula arctica), Runde, Norsko, 8. 7. 2016

Návštěvnost:

Celkem: 16446 Týden: 34
Dnes: 2 Online: 0
© fotosoucek.cz, 2015, designed by Studio factory